Kahve

Kahve

Kahve, kökboyasıgiller familyasına ait olan ve ikiçenekliler grubunda bulunan bir ağcın meyvelerinden elde edilir. İlk defa Etiyopya'nın yüksek kesimlerinde rastlanılan kahve, aromatik bir kokuya sahiptir. Çiçekleri ve kiraza benzeyen meyvelerinin iç kısımlarında iki adet çekirdek bulunmaktadır. Çekirdekler beyaz ve serttir. Orta kısmında derin bir çizgi bulunur. Kahve ağacı dikildikten 3 yıl sonra meyvesini vermeye başlar ve meyve verme süresi 30 yıl kadar sürer. Kahve günümüzde dünyada petrolden sonra en önemli ve en büyük ticareti yapılan ürünlerdendir.

Kahvenin faydaları

 • Kahvenin içeriğinde yer alan kafein zihni dinç kalmasını sağlar. Bu etkisiyle konsantrasyonu arttırır. Sabahları güne bir fincan kahveyle başlamak gün boyu zinde olmayı sağlar. Strese karşı faydalı olduğu gibi kan basıncını arttırır.
 • İçeriğinde bulunan kafein vücutta yağ yakımını hızlandırır. Metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasını ve hızlanmasını sağlar. Dolayısıyla kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kahvenin barındırmış olduğu kafein yağ yakımı için sinir sistemine sinyaller gönderir, kanda adrenalin oranını arttırır. Bu durum fiziksel efor için vücudu hazır hale getirir. Bu özelliğinden dolayı sporcular antrenmana çıkmadan önce kahve içmeye dikkat eder.
 • Kahve tip 2 diyabet hastalığına karşı faydalıdır. Diyabet oldukça ciddi bir hastalıktır. İnsülin yetersizliğinde kaynaklı kan şekerinde yükselme gelişir. Kahve tip 2 diyabet hastalığının gelişme riskini azaltır. Yapılan araştırmalara göre düzenli kahve içen kişilerde diyabet hastalığının oluşma olasılığının %25 azaldığı bilinmektedir.
 • Kahve Alzheimer hastalığına karşı vücudu korur. İleri yaşlarda yaygın bir şekilde yaşanan hastalıklardan biri olan Alzheimer için günümüzde hala tam bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat hastalık başlangıç evresindeyken tespit edildiğinde bazı tedbirler alınarak hastalığın seyri yavaşlatılabilir. Kahve, egzersiz, yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ve düzenli bir beslenme programı Alzheimer hastalığının önüne geçebilir.
 • Kahve Parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltır. Alzheimer gibi dünyada yaygın bir şekilde seyreden Parkinson hastalığında da tam bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Kahvenin içinde yer alan kafein hastalığa yakalanma riskinde azalma sağlar.
 • Kahve karaciğer sağlığını olumlu yönde etkiler. Karaciğer vücudun en önemli organlarından biridir ve vücudun fonksiyonel olarak çalışabilmesi için birçok görev üstlenmiştir. Karaciğere bağlı olarak gelişen ve çok sık rastlanılan siroz hastalığında kahvenin olumlu etkileri vardır. Günlük 3 fincan düzenli kahve içenlerde içmeyenlere oranla %80 siroza yakalanma olasılığı azalır.
 • Depresyona karşı kahveden yararlanılabilir. Depresyon yaşam kalitesini ciddi anlamda azaltan bir sağlık sorunudur ve toplumda çok sık karşılaşılır. Sinsi bir hastalık olan depresyon için kahve tüketilebilir. Kahve depresyona yakalanma olasılığını yarı yarıya azaltır.
 • Kansere karşı vücudu koruyan kahve, karaciğer kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türüne karşı faydalıdır. Düzenli kahve tüketenlerde kansere yakalanma olasılığında %15 azalma görülür. Karaciğer haricinde özellikle Türk kahvesi göğüs, kolon kanserine karşı faydalıdır.
 • Kahve yaşlanma etkilerini azaltıcı özellik sağlar. Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip olan Türk kahvesi cilt ve vücudu serbest radikallere karşı koruyarak, serbest radikallerin yol açacağı hastalıkları önler.
 • Kahve astım hastalığına yakalanma riskini azaltır. Antioksidan etkisiyle solunum yollarında oluşan iltihapları önler ve bronşları açar.
 • Kemik sağlığı için faydalıdır. Fakat ileri yaşlarda aşırı kahve tüketimi kemik sağlığını olumsuz etkileyebilir.
 • Kahvenin ağrı kesici ilaçları etkisini arttırıcı özelliği vardır. Bazı uzmanlar ağrı kesici ilaçların yaklaşık olarak %30 etkisini arttırdığını savunmaktadır.
 • Kahvenin telvesi saç sağlığı için kullanılabilir. Temiz saçlara kahve telvesi uygulanarak 20 dakika bekletilir ve saçlar ılık suyla yıkanır. Telve saçların daha sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Kahve telvesi el bakımı içinde kullanılabilir. Ellerde oluşan ölü hücreleri ve kötü kokuyu arındırıcı özelliği vardır. Ellere kahve telvesi sürülerek 5 dakika bekletilir ve ılık su yardımıyla yıkanarak, ellere nemlendirici krem sürülür.
 • Kahve kalp sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Kahve kan basıncını arttıran bir içecek olarak bilinse de bu etkisi aşırı tüketildiğinde yaşanır. Düzenli ve az miktarda kahve tüketimi inme ve kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır.
 • Menengiç kahvesi öksürüğe karşı iyi gelir. Ayrıca balgam attırıcı etkisi bulunmaktadır. Göğüs ağrılarına karşı iyi gelir.
 • Sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağırsaklarda mevcut olan kurtların düşmesi için kahveden yardım alınabilir. Bunun için özellikle menengiç kahvesi tüketilmelidir.
 • Menengiç kahvesi kolesterolün düşmesine yardımcı olurken damar sertliğini önler. Mide için faydalı bir kahve türüdür. Mide ağrılarına karşı kullanılabilir. Ayak kokusuna karşı iyi gelir.

Kahvenin zararları

Kahvenin sağlık için ne kadar faydalı olduğu bir gerçek. Ancak aşırı tüketildiğinde bazı yan etkilere maruz kalınabilir. Kalp, mide, beyinle alakalı problem yaşayan kişiler kahveyi mutlaka ölçülü tüketmelidir. Fazla tüketildiğinde kalpta ritim bozukluğuna yol açabilir. Tansiyon hastası olanlar için riskli bir içecektir. Ülser gibi mide hastalığı olan kişilerde mide asit salgısını arttırabilir. Bazı uzmanlar kahvenin vücutta su kaybına neden olduğunu savunmaktadır. Kahvenin içeriğinde yer alan kafein migren ataklarını tetikleyebilir. Gebelik döneminde aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

Son Güncelleme : 20.04.2021 19:12:42
Kahve ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kahve Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Kahve"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Rüyada Kahve Fincanı Görmek
Rüyada Kahve Fincanı Görmek
Rüyada kahve fincanı görmek, rüyayı gören kişinin uzak yerde oturan yakınının gelmesi ve birlikte güzel günler geçireceğine işaret eder. Aynı zamanda kişinin sosyal hayatında güzel olaylar geçireceğine işaret eder. Yaşadığı sıkıntıları atlatacağına v...
Rüyada Türk Kahvesi İçmek
Rüyada Türk Kahvesi İçmek
Rüyada Türk Kahvesi İçmek, Bu rüya mutluluk ve başarı demektir. Rüya sahibinin özellikle de aşk hayatında yaşanacak güzel olaylara delalet eder. Bu rüya aynı zamanda gönül işinden yana yüzünün güleceğine ve atılacak yeni adımlara doğru alınacak karar...
Rüyada Kahve Yaptığını Görmek
Rüyada Kahve Yaptığını Görmek
Rüyada Kahve Yaptığını Görmek, oldukça hayırlıdır. Rüya sahibi kısa süre içerisinde muradına erer. Kişi aşk yaşantısında sıkıntılı günler yaşamaktadır ancak bu sıkıntıların üstesinden gelir. Kişi dünya nimetlerinden oldukça fazla faydalanır. Kişi şay...
Rüyada Kuru Kahve Görmek
Rüyada Kuru Kahve Görmek
Rüyada Kuru Kahve Görmek: rüya sahibi kişinin erkek olması halinde kendisini çok heyecanlandıracak bir serüvene gireceğini ve bu serüvenin çok mutlu olacağı şekilde biteceğine işaret etmektedir. Bazen de rüya sahibi kişinin yeni bir işe başlayaca...
Rüyada Türk Kahvesi
Rüyada Türk Kahvesi
Rüyada Türk Kahvesi, birçok alim tarafından olumlu yorumlamaktadır. Alimlere göre rüyasında kahve gören kişinin aşk hayatı ile ilgili olumlu gelişmeler yaşayacağını, aşk hayatının değişeceğine hayalini kuruduğu birlikteliği yaşayacağına şeklinde yoru...
Kuru Kahve
Kuru Kahve
Kuru kahve, kültürümüzün yegane içeceklerindendir. Bol köpüğü ile görsel güzelliğini gösteren sert ve acılı damak tadıyla ağızlarımızda hoş bir tat bırakan bir içecektir. Bizim Türk kahvesi olarak bildiğimiz bu kahve çok eski tarihlerden beri Orta As...
Hamilelikte Türk Kahvesinin Faydaları
Hamilelikte Türk Kahvesinin Faydaları
Hamilelikte Türk Kahvesinin Faydaları, Yıllardır yapılan araştırmalara göre kahvede kafein olduğu kanıtlanmıştır. Türk kahvesinin hamilelikte faydaları açısından araştırmacılar bunun içeriği konusunda kanıt bulmuşlardır. Yapılan diğer çalışmalarda gö...
Granül Kahve
Granül Kahve
Granül kahve, Instant kahve olarak da bilinen bu kahve sıcak suya konduğunda çözünen kahve çeşididir. Suyunu kaybetmiş bu kahve türünün yapımı sırasında herhangi bir kimyasal işleme uğramaz. Granül kahveyi bulan kişi 1901 yılında Satori Kato adında b...
Sade Kahve
Sade Kahve
Sade kahve, adından anlaşılacağı üzere su ve kahveyi karıştırıp pişirilerek içilen sıcak ve çok keyifli bir içecektir. Sade kahve deyince hazırlanışından başlamalıyız. Sade Kahvenin Malzemeleri: 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi 1 Türk kahve fincanı su Sa...
Filtre Kahve
Filtre Kahve
Filtre kahve, bir diğer adıyla damla demleme yöntemidir. Su ile orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerinin birleşmesi ile kahvenin içindeki yağ asitleri ve aroma kahve haline gelir. Özellikle Kuzey Amerika'da yaygın bir şekilde tüketilen bir iç...
Rüyada Sütlü Kahve İçmek
Rüyada Sütlü Kahve İçmek
Rüyada sütlü kahve içmek, işlerinizin düzene gireceğine ve önemli tavsiyeler alacağınıza yorumlanırken aynı zamanda kişinin en kısa sürede feraha ereceğine delalet etmektedir. Ayrıca rüya gören kişinin yardımsever birisi olduğuna, hastalığı varsa bu...
Bronz Kahve
Bronz Kahve
Bronz Kahve, Başta bronz kahve olmak üzere kadınların en beğendikleri saç renkleri arasında açık kumral ve kum sarısı saç renkleri bulunmaktadır. Bu birbirinden güzel ve alıcı saç renklerini IGORA Royalin sandre saç renkleri içinde bu tür ballı kızıl...

 

Rüyada Kahve Fincanı Görmek
Rüyada Türk Kahvesi İçmek
Rüyada Kahve Yaptığını Görmek
Rüyada Kuru Kahve Görmek
Rüyada Türk Kahvesi
Kuru Kahve
Hamilelikte Türk Kahvesinin Faydaları
Granül Kahve
Sade Kahve
Filtre Kahve
Rüyada Sütlü Kahve İçmek
Bronz Kahve
Rüyada Kahve Görmek
Rüyada Kahve İçmek
Kahve Çekirdeği
Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır
Küllü Kahve
Kahve Limon
Kahvenin Cilde Faydaları
Şekerli Türk Kahvesi Nasıl Yapılır
Kahve
Kahve Kaç Kalori
Kahve Öğütme
Sade Kahve Kaç Kalori
Kahve Köpüğü
Türk Kahvesi Kaç Kalori
Rüyada Kahve Yapmak
Türk Kahvesi Çeşitleri
Dibek Kahvesi
Aç Karnına Kahve İçmek Zayıflatırmı
Popüler İçerik
Rüyada Kahve Görmek
Rüyada Kahve Görmek
Rüyada Kahve Görmek, Rüya sahibi erkek ise, oldukça mutlu olacağı, herkesin özeneceği ve huzur içinde geçireceği bir serüvene atılacağı anlamına gelir...
Rüyada Kahve İçmek
Rüyada Kahve İçmek
Rüyada kahve içmek, rüya sahibinin uzun zamandır beklediği mutluluğa ve başarıya en kısa zamanda kavuşacağına işaret eder. Rüyayı gören kişinin özelli...
Kahve Çekirdeği
Kahve Çekirdeği
Kahve Çekirdeği, Kahve adı Arapça "qahvah"dan gelmektedir. Kahve adının anlamı ise keyif veren içkidir. Bugün ki ismini 14. yy'da kazanmaya başlamıştı...
Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır
Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır
Dibek kahvesi nasıl yapılır, Dibek kahvesi, aslını isterseniz bir kahve pişirme şekli değil kahvenin öğütme yöntemidir. Dibek kahvesi terimi, kavrulan...
Küllü Kahve
Küllü Kahve
Küllü Kahve, doğallık diye adlandırdığımız saç renklerinin başında gelir. Küllü kahve, her zaman çok tutulduğu gibi özellikle, 2015 yılının en gözde t...
Kahve Limon
Kahve Limon
Kahve limon, Vücutta oluşan ve kilo alıp vermeden yada doğumdan kaynaklanan çatlaklara, ishale ve bedenimizin herhangi bir yerinde oluşan sivilcelere...
Kahvenin Cilde Faydaları
Kahvenin Cilde Faydaları
Kahvenin cilde faydası, cildi sıkılaştırmak, cilde canlılık kazandırmak, göz altı morluklarından kurtulmak ve cilt kızarıklıklarını yok etmek gibi öne...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Rüyada Kahve Fincanı Görmek
Rüyada Türk Kahvesi İçmek
Rüyada Kahve Yaptığını Görmek
Rüyada Kuru Kahve Görmek
Rüyada Türk Kahvesi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022